Marija Jambrišak jedna je od najvažnijih žena u domaćoj povijesti. Ova pedagoginja i spisateljica ostavila je velik trag na obrazovanje žena, a to na određen način čini i danas.
Život i rad Marije Jambrišak
Rođena je 1847. godine u Karlovcu, a za učiteljicu se školuje kod Sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskoga u Zagrebu.
Studirala je na znamenitom bečkom Pedagogijumu te bila prva žena koja je mogla vanredno slušati predavanja na Zagrebačkom sveučilištu. Naime, do tada žene nisu smjele ni prisustvovati predavanjima. Pedagoškim radom službeno se bavi od 1867. godine, a jedan od najvažnijih poslova bilo je zalaganje za osnivanje te potom predavanje na Ženskom liceju, prvoj školi za djevojke koja im je omogućila obrazovanje po gimnazijskom programu od 1892. do 1912. godine. Nadalje, Marija Jambrišak 1905. postaje ravnateljica viših djevojačkih škola u Zagrebu.
Svoj spisateljski talent iskoristila je za pisanje svojevrsnih udžbenika i priručnika za mlade djevojke čime je spojila književni i pedagoški rad. Njezina najvažnija djela su: Znamenite žene iz priče i poviesti, O ženskom uzgoju i O pristojnom vladanju. Aktivno je pisala i za mnoge novine i listove poput Obzora, Vienca i Narodnih novina , a suosnivačica je i učiteljskog časopisa Domaće ognjište.
Rad u ženskim društvima
Osim što je bila pedagoginja i spisateljica, Jambrišak je i bila članica mnogih društava u kojima se borila za ženska i učiteljska prava. Između ostalog, bila je aktivna u Savezu hrvatskih učiteljskih društava, članica Hrvatskog pedagoško-kulturnog zbora, sudjelovala je u radu Udruge učitelja kraljevina Hrvatske i Dalmacije, te Kluba učiteljica. Bila je tajnica mnogih onodobnih društava, ali najtrajniji trag ostavila je radom u „Zemaljskoj gospojinskoj udruzi za naobrazbu i zaradu ženskinja u Hrvatskoj i Slavoniji“, čija je tajnica također bila.
Naime, ova udruga osnovana 1900. godine kao zadatak je imala financijski poduprijeti obrazovanje, ali i udaju onih štićenica koje su to željele i kada je za to došlo vrijeme. Udruga je osnovala Jelisavin internat, u čast tragično ubijene carice Elizabete Bavarske, te u njemu financirala boravak djevojaka iz siromašnih obitelji.
Ukazala se potreba za vlastitom zgradom, te je u konačnici 1916. godine u današnjoj Opatičkoj ulici na broju 14 osnovan Jelisavin internat. On i dan danas postoji te ima tradiciju dugu 108 godina, a nosi naziv prema ženi najodgovornijoj za njegovo osnivanje: Mariji Jambrišak.
Spomenar „Gospojinskog kluba“
Članice „Zemaljske gospojinske udruge za naobrazbu i zaradu ženskinja u Hrvatskoj i Slavoniji“ te „Gospojinskog kluba“ osnovanog 1901. godine u sklopu same udruge, a s ciljem obogaćivanja društvenog života članica, odlučile su na poseban način obilježiti sedamdeseti rođendan svoje bivše tajnice, Marije Jambrišak. U tu čast su, 1917. ispunile spomenar riječima ljubavi prema voljenoj učiteljici. U ovom spomenaru nalaze se imena mnogih znamenitih žena, te ostalih pripadnica višeg društvenog sloja. Samo neka od prezimena tadašnje kreme kreću se u krugu od Milke Trnine, Ženke Frangeš, Drage Stern, pa preko Margite Khuen-Hedervary do pripadnica obitelji Penkala, Bazala, Holjac, Grahor, Zajc, Kukuljević, Pongratz… Supruge i kćeri banova, gradonačelnika, velikih župana, slavnih izumitelja te privredne elite željele su jednoj nevjerojatnoj ženi zahvaliti za sav rad, ljubav i poduku.
Umrla je 1937. godine, a njene bivše učenice odale su joj počast na sve načine na koje su mogle.
Neke od riječi napisane 20 godina prije smrti govore o tome koliko je cijenjena i kakva veličina je bila Marija Jambrišak.
„Ko sunce sjajna stoje Tvoja djela
Na prosvjetnome nebu veličajnom!
A duša Tvoja-srce toplo meko,
od zlobe vazda dal´ko i daleko-
Hrvatskim će kćer´ma vazda uzor biti!…
Živi dugo, svima nama blaga…
Napose meni kao alem draga!
Vama uvijek odana
Alma Grahor“
Literatura:
Spomenar „Gospojinskog kluba“. Hrvatski školski muzej (HR-HŠM-32. Marija Jambrišak)
Martina Piškor, Gospojinski klubovi kao izraz društvenosti žena na početku 20. stoljeća u gradu Zagrebu, Zagreb, Hrvatsko katoličko sveučilište, 2018., diplomski rad
Marija Jambrišak: Spisateljica i najvažnija hrvatska pedagoginja
Fotografije na društvenim mrežama:
https://en.wikipedia.org/wiki/Margit_Teleki
https://www.enciklopedija.hr/clanak/trnina-milka
(PDF) MILAN LENUCI. HRVATSKI MUZEJ ARHITEKTURE HAZU. 2019. PPT | Snješka Knežević – Academia.edu
Aukcijska Kuæa Barac&Pervan • Predmet (barper.com)
Ženski list, 1. siječanj 1936. http://dnc.nsk.hr/DataServices/ImageView.aspx?id=ee6da975-b40a-4df0-9c27-11ca784a2953